Ortodoncja dla dzieci i dorosłych
Wada zgryzu, a także inne nieprawidłowości w zakresie położenia i ustawienia zębów to nie tylko problem estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny, którym zajmuje się nasza nowoczesna ortodoncja. Prawidłowe ustawienie zębów dzięki poprawie wyglądu i lepszemu samopoczuciu to gwarancja sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym, lecz także mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego, tendencji do chorób przyzębia (paradontozy). Leczenie ortodontyczne często może również zniwelować wady wymowy, jak również poprawić jakość żucia (gryzienie, odgryzanie pokarmów).
Aparat ortodontyczny ruchomy
Leczenie ortodontyczne dzieci (okres uzębienia mlecznego mieszanego oraz wczesnego stałego), czyli korekta wady zgryzu lub leczenie krzywego zgryzu odbywa się za pomocą różnych modyfikacji aparatów ruchomych. Aparat ruchomy wewnątustny składa się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez Pacjenta (dziecko), drucianych elementów utrzymujących oraz elementów aktywnych: śrub, sprężyn. Najlepszym momentem na leczenie wad zgryzu przy pomocy tego typu aparatów jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Leczenie aparatem ruchomym, jego skuteczność uzależnione są od rodzaju wady, wieku Pacjenta oraz jego współpracy z lekarzem. Podobnie przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o czas leczenia ortodontycznego. Aby prawidłowo wyleczyć krzywy zgryz, dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.
Aparat stały
Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim aparat ortodontyczny stały. Najczęściej jest to aparat metalowy, lecz decyzję, co do wyboru aparatu podejmuje ortodonta wraz z Pacjentem. Aparat na zęby możemy stosować u młodych Pacjentów, a także u osób dorosłych niezależnie od wieku. Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków, pierścieni) osadzonych za pomocą specjalnych klejów na stałe do powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby, którą dyktuje lekarz. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat.
W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych Pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparat ortodontyczny metalowy
Precyzyjny i tańszy aparat na zęby. Aparat metalowy daje możliwość tworzenia indywidualnego wizerunku poprzez zastosowanie kolorowych gumek utrzymujących łuk.
Aparat ortodontyczny estetyczny
To przede wszystkim aparat ortodontyczny porcelanowy (w kolorze zęba), lub aparat ortodontyczny kryształowy (jego inna nazwa to aparat szafirowy), jedyne całkowicie przezroczyste zamki ortodontyczne, mniej widoczne, lecz także mniej wytrzymałe mechanicznie. Aparat kryształowy to idealne rozwiązanie dla wymagających Pacjentów.
Leczenie ortodontyczne - przebieg
- 1. Konsultacja ortodontyczna
- 2. Plan leczenia ortodontycznego-przedstawienie i omówienie planu tzw. Full record
- 3. Właściwe leczenie ortodontyczne
- 4. Wizyty kontrolne
- 5. Faza retencji/stabilizacji